Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - Hobby & Pasja Wędkarstwo
   
COUNTRY:
         
 

Wędkarstwo magazyn
   
Home News
   
Wędkarstwo
   
Muchowe
Gruntowe
Spławikowe
Spiningowe
Morskie
Podlodowe
Odległościowa
Inne techniki
   
Mapa łowisk
   
Polska
Zagranica
   
Kalendarz brań
   
Sprzęt
   
Marki
Opis
Testy
   
Szkoła wędkowania
   
Metody polowu ryb
   
Inne
   
PZW
Prawo
Taka ryba - rekordy
Kuchnia wędkarska
Opowiadania
Humor wędkarski
Zawody wędkarskie
Katalog ryb
Normy medalowe
Wymiary ochronne
Ciekawostki
Słownik wędkarski
   
Multimedia
   
Galerie
Wideo
Podcast
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Klub GMI
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
 
 
   
   
   
   
 
- - - Magazyn Myślistwo - - -
 
   

 

 
Wędkarstwo spiningowe
     

Wędkarstwo razem z Grupa Media Informacyjne Wędkarstwo jest formą ucieczki od dnia codziennego. Szum wody, piękne krajobrazy, możliwość złowienia dużej ryby, oraz fascynujący hol jest to, to czego chcemy. Wędkarstwo jest sportem, hobby stosunkowo niedrogim. Można czerpać z doświadczenia innych, czytając prasę i książki o tej tematyce. Wyprawy wędkarskie są obecnie dobrze zorg. i opisane.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Spining

Wędzisko to jeden z podstawowych elementów zestawu spinningowego. Dobierając wędzisko musimy zadać sobie pytanie, co chcemy tak naprawdę łowić. Na rynku znajdują się wędziska spinningowe uniwersalne oraz predysponowane do różnych technik łowienia czy nawet poszczególnych gatunków ryb.

Specyfika różnych wędzisk może być różna w zakresie celności rzucania przynętą, łatwości prowadzenia przynęty, czułości w zakresie informowania o braniach, amortyzacji podczas holu, specyfice zacięcia.

Celność rzucania przynętą to funkcja, która ma duże znaczenie na łowiskach porośniętych licznymi krzewami czy drzewostanami. W takiej sytuacji wykonywanie rzutów może stanowić znaczne utrudnienie. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji są wędziska krótkie, jednoręczne. 1,8 – 2,1 m wydają się optymalne. Na celność rzutu składa się tak zwana akcja wędziska, czyli akcja pod wpływem różnego obciążenia. W omawianym terenie najlepszym rozwiązaniem będzie wędzisko sztywne, czyli takie, które na długości trzech czwartych nie ulega silnemu ugięciu, dopiero końcówka, miękka, silnie pracuje zapewniając celność rzutu. Ze sztywnością wędziska związany jest parametr masy rzutowej, określa on masę przynęty, jaką możemy używać przy danym wędzisku. Im dokładniej jest dobrany ten parametr tym celność rzutu jest dokładniejsza.

Jeśli pominiemy sytuacje z krzewami i drzewami to celność rzutu schodzi na drugi plan. W to miejsce może wejść odległość wykonywanego rzutu. Kilkudziesięciometrowe rzuty wymagają dłuższego wędziska, oburęcznego na przykład trzy metrowego oraz mogącego wyrzucić większe obciążenia. Takie wędzisko powinno mieć inną charakterystykę ugięcia, najczęściej jest to ugięcie paraboliczne, wędzisko takie, elastyczne, silnie ugina się w środkowej części umożliwiając nadanie większej siły wyrzutu. W tego typu wędziskach ważne są również przelotki, które powinny być odpowiednio duże, zapewniające minimalizację tarć żyłki o przelotki czy wędzisko.

Podczas wypraw wędkarskich wędkarz potrafi wykonać nawet kilkaset rzutów. Ważne jest, aby wędzisko było odpowiednio lekkie i wyważone. Lekkość i wytrzymałość zapewniają materiały użyte do produkcji wędziska. Z kolei wyważenie jesteśmy w stanie dopiero sprawdzić po zamontowaniu kołowrotka. Dobrze wyważone wędzisko punkt ciężkości (środek) posiada tuż za kołowrotkiem.

Obecnie na rynku możemy zaobserwować wędziska teleskopowe, wygodne podczas transportu i przemieszczania się po terenie oraz wędziska składane, które są bardziej stabilną konstrukcją.

 

 

Podczas użytkowania wędziska ważne jest to, aby zwrócić uwagę, z jakiego materiału są wykonane. Obecnie bardzo częstym materiałem jest włókno węglowe jest to materiał bardzo lekki i wytrzymały, ale posiada jedną wadę, jest doskonałym przewodnikiem. W związku z tym podczas wyładowań atmosferycznych, a nawet pogody wskazującej na możliwość wystąpienia burzy nie należy korzystać z takiego wędziska. Należy również uważać na nisko przebiegające linie energetyczne.

Większość wędzisk posiada informacje zawierające wszystkie dane o wędzisku w postaci naklejki lub innej trwałej formie zapisu.

Łatwość prowadzenia przynęty to z jednej strony łatwość w manewrowaniu przynętą, na przykład omijanie kamieni, wystających korzeni lub innych przeszkód, a z drugiej strony łatwość radzenia sobie z przeszkodami na brzegu. W obu przypadkach najlepszym rozwiązaniem są długie wędziska 3 do 4 metrów.

Hol ryby to umiejętność, którą trzeba nabyć. Prawidłowy pozwala zminimalizować ryzyko zerwania ryby z haczyka. Wędzisko w tym przypadku może w dużym stopniu pomóc wędkarzowi, minimalizując jego błędy. Miękkie reaguje na każdy ruch wędkującego oraz ryby, co zapobiega wyhaczeniu się słabo „zapiętej”.

Wędzisko powinno być również dobierane pod względem łowionych ryb, duże, na przykład sumy wymagają oczywiście wytrzymałych wędzisk. Jeśli łowimy małe ryby to należy unikać ciężkiego sprzętu, który z jednej strony jest nieporęczny i męczący a z drugiej strony powoduje liczne straty w łowieniu.

 

  Kołowrotek to obok wędziska podstawowy element zestawu spinningowego. Współczesne kołowrotki to niemal dzieła sztuki, stanowiące połączenie precyzji działania i wytrzymałości. Do spinningu stosuje się zasadniczo dwa rodzaje kołowrotków, ze szpula ruchomą oraz ze szpulą stałą. Podstawową funkcją kołowrotka jest zapewnienie odpowiedniej ilości żyłki czy linki oraz wygodne, płynne działanie podczas spinningowania.

Przynęty sztuczne ich zadaniem jest zwabienie ryby. Sztuczne przynęty muszą doskonale imitować naturalne odpowiedniki owadów, zwierząt, aby były skuteczne. Prowadzone badania potwierdziły, iż ryby lokalizują „pożywienie” poprzez wzrok, oraz na podstawie drgań niskiej częstotliwości odbieranych poprzez linie boczną. Ponadto pokarm może być sprawdzany poprzez trącanie czy nawet „smakowanie”.

Do podstawowych rodzajów przynęt spinningowych możemy zaliczyć błystki wahadłowe (wahadłówki, blachy), błystki obrotowe, coblery, cykady, przynęty miękkie, muszki, przynęty naturalne oraz inne przynęty wirujące.

 

  Wahadłówki to kawałek wytłoczonej i odpowiednio wyprofilowanej blachy. Kółeczko i krętlik służy do połączenia z żyłką lub przyponem. Z drugiej strony kółeczkiem wraz z kotwicą.
     
 

Błystki obrotowe (obrotówki, wirówki) charakteryzują się obrotową (wirującą) częścią. Jest to cienka blacha z lekkim przetłoczeniem. Obrotówki powinny wirować płynnie co jest uzależnione od wagi i jakości wyprofilowania blachy. Kolorystyka obrotówek może być różna.

 

     
 

Przynęty miękkie to tworzywo sztuczne mające strukturę elastycznej gumy. Zaletą tych przynęt jest to, że podczas badania przynęty przez rybę nie jest ona twarda a więc bardziej zbliżona do naturalnych ryb. Miękki przynęty mają najczęściej postać haka z uszkiem i zatopionym na trzonku ciężarkiem i założoną miękką przynętą. Innymi rodzajami miękkich przynęt są twistery oraz rippery.

     
 

Oddzielną rodziną przynęt spinningowych są przynęty muchowe: puszyste jigi to obciążone małą główką puchowce, streamery, muchy tubowe. Do spinningu można użyć każdą sztuczną muchę po uprzednim dociążeniu. Istnieją również różne kombinacje wcześniej wymienionych przynęt z elementami sztucznych much. Poznaj tajniki wiązania sztucznych przynęt

     
 

Woblery to przynęty wcześniej wykonywane z drewna obecnie najczęściej jest to tworzywo sztuczne. W czasie prowadzenia wobler wykonuje charakterystyczny ruch imitujący płynącą rybkę. Wobler jest jedną z trudniejszych przynęt w wędkarstwie spinningowym. Jego dobór jest czynnością niełatwą, wymagającą dużego doświadczenia. Wyróżniamy coblery pływające, wystające nieco nad powierzchnię wody, woblery wolno tonące oraz coblery ciężkie, które szybko toną. Część woblerów może być wyposażona w ster głębokości, który określa pracę coblera oraz jej głębokość.

 

     
 

Do dociążania wykorzystujemy różne wagowo obciążenia. Najczęściej są to ołowiane kulki lub inne kształtowo elementy.

     
 

Kotwice, haczyki to elementy zestawu spinningowego, które powinny z jednej strony zapewnić łatwość zahaczenie i jednocześnie uniemożliwić odhaczenie podczas holu ryby. Ich jakość może być różna, różni producenci stosują różne profile kotwic i haczyków. Ostrzenie ostrzy to precyzyjne działanie, którego celem jest uzyskanie optymalnej ostrości.

 

     
 

„Żyłka” to kolejny element zestawu spinningowego. Może to być monolityczna żyłka z tworzyw sztucznych, wielowłókowa plecionka lub tak zwany sznur muchowy. Podstawowym parametrem w przypadku żyłek jest wytrzymałość przy danej średnicy. Łowić oczywiście staramy się jak najcieńszymi żyłkami oczywiście uwzględniając prawdopodobieństwo poławianych ryb. Najcieńsze żyłki powinny iść w parze z miękkimi wędziskami. Współczesne żyłki, nawet te o minimalnej średnicy mogą wytrzymać naprawdę duże obciążenia.

Dokonując zakupu sprzętu wędkarskiego warto zasięgnąć opinii doświadczonych wędkarzy, zaczerpnąć informacji w fachowej literaturze lub sprzedawcy. Wybór jest bardzo duży, obecnie na rynku możemy wyróżnić kilkunastu liczących się producentów sprzętu wędkarskiego.
 
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
 
 
3          
  Spining w nocy

Wędkarstwo razem z Grupa Media Informacyjne Wędkarstwo jest formą ucieczki od dnia codziennego. Szum wody, piękne krajobrazy, możliwość złowienia dużej ryby, oraz fascynujący hol jest to, to czego chcemy. Wędkarstwo jest sportem, hobby stosunkowo niedrogim. Można czerpać z doświadczenia innych, czytając prasę i książki o tej tematyce. Wyprawy wędkarskie są obecnie dobrze zorganizowane i opisane.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Zawodowe wędkarstwo

Wędkarstwo razem z Grupa Media Informacyjne Wędkarstwo jest formą ucieczki od dnia codziennego. Szum wody, piękne krajobrazy, możliwość złowienia dużej ryby, oraz fascynujący hol jest to, to czego chcemy. Wędkarstwo jest sportem, hobby stosunkowo niedrogim. Można czerpać z doświadczenia innych, czytając prasę i książki o tej tematyce. Wyprawy wędkarskie są obecnie dobrze zorganizowane i opisane.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Promowane

Wędkarstwo razem z Grupa Media Informacyjne Wędkarstwo jest formą ucieczki od dnia codziennego. Szum wody, piękne krajobrazy, możliwość złowienia dużej ryby, oraz fascynujący hol jest to, to czego chcemy. Wędkarstwo jest sportem, hobby stosunkowo niedrogim. Można czerpać z doświadczenia innych, czytając prasę i książki o tej tematyce. Wyprawy wędkarskie są obecnie dobrze zorganizowane i opisane.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.